WebDumi

Преди да поръчам уебсайт – какво да подготвя

Вече сте убеден, че ви е необходим уебсайт. Как да се подготвите, каква информация трябва да дадете, какви материали да предоставите на разработчика си? Нищо не разбирам – мислите си, а никак не искате да ви проличи… За това е добре да се подготвите.

Първо си изяснете каква ще е целта на вашия сайт – само ще информира за вашите продукти и услуги, ще е онлайн магазин или само каталог и пр. Това зависи от вида на бизнеса ви, но и от целите, които си поставяте. Сигурно вече сте разглеждали уебсайтове от вашия бранш и сте забелязали, че са организирани сходно. Това е нормално и вие също ще трябва да се съобразите с тенденциите, но в никакъв случай не копирайте идеи! Използвайте възможността да заложите на нещо, което ще ви отличи. Помислете какво може да бъде.

Познавате ли своите клиенти? Млади хора със страст към спорта ли са или висококвалифицирани експерти? Все пак заради тях ще създадете уебсайт и той трябва да им бъде полезен.

Начертайте си структурата на сайта – какви страници искате да има (напр. Начало, Услуги, Продукти, За нас, Контакти и пр.). Имайте предвид, че в процеса на работа можете да допълвате и изменяте, но първоначално трябва да имате поне някакви зададени параметри, за да ви се предостави цена за изработката.

Какъв тип съдържание ще публикувате? Освен задължителните текстове, които представят бизнеса ви, може би снимки с декоративна цел, авторски снимки, представящи дейността ви, видеоклипове, документи (сертификати, инструкции за експлоатация и пр.)?

Обмислете какви функционалности ще са ви необходими – форма за контакт, търсене в сайта, система за разплащане (за онлайн магазини), регистрация на потребители и др.

Как си представяте уебсайта си? Имате ли конкретни изисквания за дизайна – предпочитани цветове, шрифтове. Имате ли свое лого, което да предоставите?

Помислете добре за необходимите юридически документи – Политика на поверителност, Правила за ползване, Условия на доставка и др. Те зависят конкретно от вида на сайта и бизнеса ви, но вие трябва да ги предоставите в процеса на разработка.

Имате ли вече регистриран домейн и хостинг? Домейнът е името, което изписват потребителите в браузъра си, за да посетят вашия сайт (mywebsite.com). Хостингът е мястото, където се съхраняват файловете на вашия сайт, за да се предоставят на потребителите през Интернет. Ако все още не разполагате с домейн и хостинг, можете да се обърнете към някоя хостинг компания или да поискате съдействие от вашия разработчик.

Как ще се поддържа вашия уебсайт след като бъде пуснат? За да работи безпроблемно и да е актуален във времето е необходимо да се поддържа в две направления: 1. Технически (редовни актуализации и др.); 2. Обновяване на съдържанието (допълване на услуги, публикуване на нови снимки, добавяне на продукти, актуализиране на цени). Преценете вие ли ще се заемете с тази задача или ще ползвате услугите на вашия разработчик.

Помислете за срока на изработка и за бюджета, който можете да отделите. Имайте предвид, че колкото по-добре се подготвите с материалите и конкретизирате изискванията си, толкова по-бързо ще е готов вашия сайт.

 

Това е най-основното, което ще ви трябва в процеса на създаването на вашия уебсайт. Имайте предвид, че добрата комуникация между вас като клиент и разработчика на сайта ви е в основата на добрия краен резултат, който толкова желаете. Бъдете открити и избягвайте всяко недоразумение. Отнасяйте се сериозно и отговорно през цялото време. Запомнете, че работата е обща, а вие сте ключова фигура в целия процес.